Μαθητές της Α’ Λυκείου συμμετείχαν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα “Eat and Believe” με σκοπό να γνωρίσουν τις διατροφικές συνήθειες των διαφόρων λαών με βάση τη Θρησκεία τους. Οι μαθητές ξεκίνησαν τη βιβλιογραφική τους έρευνα και την έρευνα στο διαδίκτυο και συγκέντρωσαν υλικό για τη δημιουργία των εργασιών τους. Αφού ολοκληρώθηκε η συλλογή και η ταξινόμηση του υλικού, δημιουργήθηκαν από τις ομάδες αρχεία με λογισμικό παρουσίασης για την έκθεση των εργασιών τους. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, έγινε η τελική επεξεργασία των εργασιών για να καταλήξουν οι εργασίες στην ολοκληρωμένη τους μορφή. Κατά τον τελευταίο μήνα της δράσης έγινε η παρουσίαση των εργασιών στους μαθητές που συμμετείχαν, αλλά και σε όλους τους μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου, με σκοπό τη διάχυση των αποτελεσμάτων και την ευαισθητοποίηση και των υπόλοιπων μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας σε θέματα σεβασμού της διαφορετικότητας.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Τζάμου Ζαχαρούλα (ΠΕ06) και Τσολακίδης Δημήτριος (ΠΕ 11)