Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023 διδακτική επίσκεψη μαθητών/τριών του σχολείου μας στο πλαίσιο του Περιβαλλοντικού Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Ας ξεναγηθούμε στην πόλη μας: Η Θεσσαλονίκη έξω από τα τείχη – Η οδός των Εξοχών», με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς την Κα Παναγιωτίδου Μέλη (Φιλόλογο, ΠΕ02) και τον Κο Τσολακίδη Δημήτριο (Φυσικής Αγωγής, ΠΕ11). Η επίσκεψη περιλάμβανε ιστορικά αρχοντικά της Βασιλίσσης Όλγας, της Οδού των Εξοχών του τέλους του 19ου και αρχών του 20ου αιώνα.

Οι μαθητές/ήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη συνοικία Ντεπώ, να δουν από κοντά τη Βίλα Αλλατίνη (κτίριο Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας), τη Βίλα Morpurgo/Ζαρντινίδη, τη συνοικία Ουζιέλ, τους Μύλους Αλλατίνη, τη Βίλα Bianca (Δημοτική Πινακοθήκη), τη Βίλα Μορντώχ, την οικία Φερνάντεζ/Χιρς, την Έπαυλη Μαρόκκου, τη Βίλα Χατζηλαζάρου, το Chateau mon Bonheur, τη Βίλα Καπαντζή (κτίριο Μ.Ι.Ε.Τ.)