Το σχολικό έτος 2021-2022 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας Πρόγραμμα Σχολικής Αγωγής Υγείας με θέμα «Σχολική Διαμεσολάβηση». Σκοπός του προγράμματος ήταν να εκπαιδευτούν οι μαθητές στην τέχνη και στις αρχές της ενεργητικής ακρόασης, της επικοινωνίας και της διαμεσολάβησης για την επίλυση των διαφορών, των συγκρούσεων και την εξεύρεση λύσεων στα ενδοσχολικά προβλήματα. Ακόμη, να δοθεί στους μαθητές η ευκαιρία να δημιουργήσουν ουσιαστικές σχέσεις αλληλεγγύης με τους συνομηλίκους τους, αλλά και να τονωθεί η αυτοπεποίθηση τους και να αναπτυχθούν οι διαπροσωπικές δεξιότητες τους, καθώς και η ικανότητά τους να λειτουργούν αποτελεσματικά στο πλαίσιο μιας ομάδας. Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα παρουσίασαν έργα τους στο Φεστιβάλ Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Παύλου Μελά που είχε ως θέμα «Η βία μέσα και έξω από τα σχολεία». Τα έργα τους ήταν δύο ζωγραφιές που έφτιαξαν οι Κιλιγκαρίδης Διονύσης και Τζιώρα Φωτεινή και ένα τραγούδι το οποίο έγραψαν τους στίχους, μελοποίησαν και τραγούδησαν οι Κοκόρα Κατερίνα και Κουρτέση Ελένη. Τα έργα των μαθητών προκάλεσαν τον θαυμασμό και τον έπαινο των συμμετεχόντων στο Φεστιβάλ και κυρίως των υπευθύνων.
Ζωγραφιά μαθητών
Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου Πάυλου Μελά-Παρουσίαση του τραγουδιού που συνέθεσαν οι μαθήτριες του σχολείου μας

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Αυγέρη Μαρία (ΠΕ 01), Δεληγιάννη Ιουλία (ΠΕ 02), Μαλλιαρίδου Στέλλα (ΠΕ 04.04)