Σκοπός της  δράσης ήταν η εμπλοκή των μαθητών σε μια πνευματική δραστηριότητα που επιδιώκει την αισθητική ικανοποίηση και διάπλαση νέων τρόπων σκέψης και κατανόησης του φυσικού και κοινωνικού περιβάλλοντος. Επιδιώχθηκε να είναι πρόθυμοι και ικανοί να συγκινηθούν και να αντιληφθούν τα μηνύματα που εμπεριέχονται στην καλλιτεχνική δημιουργία, να καλλιεργήσουν τη δημιουργικότητα και την αισθητική αγωγή.
Η δράση είχε δύο σκέλη:
α) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΩ: Οι μαθητές και οι μαθήτριες αποτυπώνουν με τον φωτογραφικό τους φακό μια στιγμή της καθημερινότητας, η οποία τους συγκινεί. Θέμα της φωτογραφίας « φύλ(λ) ο στο χρόνο ».
β) ΓΡΑΦΩ: Με αφορμή και πηγή έμπνευσης τις φωτογραφίες και τους στίχους «όποιος μπορεί και φορτίζει την ερημιά έχει ακόμη ανθρώπους μέσα του» του Οδυσσέα Ελύτη από τη Μαρία Νεφέλη, αναλαμβάνουν να γράψουν ένα λογοτεχνικό κείμενο, ποίημα ή πεζό.
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:
Κουτσογιάννης Αθανάσιος (ΠΕ 02)
Κωνσταντάκης Χριστόδουλος (ΠΕ 80)
Παναγιωτίδου Μέλη (ΠΕ 02)